S příchodem jara se probouzí matka příroda, přichází nová a čistá energie. Co tak dopřát i svému tělu a duši trochu nové a čisté energie v podobě změny stravování a zdravého pohybu.
Vaření podle ájurvédy je jedním ze základů zdravého těla. Nejde jen o to poznat nové recepty a doma se pochlubit s něčím novým. Jde především o zdokonalení se v tom, co tělu podávat jako správnou a plnohodnotnou stravu. Rozpoznat suroviny, které patří našemu tělu, protože někdo velmi špatně snáší luštěniny, ale hrozně mu chutnají. Je pak potřeba zdůraznit, které druhy luštěnin ano, které ne a proč a když už, tak s jakým kořením.
Koření je jedna velká kapitola, která svou pestrostí vůní, barev a účinky, láká každou správnou hospodyňku. V kurzu se účastník dozví nejen účinky chuťové, ale i účinky po strávení. Které byliny jsou zahřívající, které ochlazující. Na jaké orgány působí čerstvý typ koření a kdy je naopak potřeba použít sušenou verzi. Navíc po smíchání některých ingrediencí se vlastnosti koření může i měnit. To vše je kuchyňská alchymie, která mnohdy uchvátí na celý zbytek života. Na kurzu bude možné zakoupit různé druhy koření, čaje a byliny.
V roce 2005 jsem poznala masážní techniku Dátá snéhan, kterou mě naučil Dr. Govind S. Rajpoot, PhD. Díky tomu se mi rozšířil obzor o ájurvédě, protože následovaly roky učení nejen o těle a jeho anatomii, ale o dalších procedůrách ájurvédy, o bylinách, nemocech a jejich léčbě. Ájurvéda mě nadchla jednoduchostí léčby, která zpočívá zejména v tom, co jíme.
Díky tomuto poznání, kladu důraz jak na masáže, tak na stravování, ale i dýchání a cvičení.
Příjezd do 16:00
17:00 – 18:00 cvičení jógy
18:15 – 19:00 společná večeře, případné dotazy a doplnění teorie
19:00 - 21:00 teorie – pančmahabút (pět základních prvků) + tridóš vát, pitt, kaph
21:30 – ...... seznamovací posezení, osobní program
6:30 – 8:00 cvičení jógy
8:30 – 9:00 vaření snídaně
9:00 – 10:00 společná snídaně případné doplnění informací k vaření - postupy
10:30 – 11:30 teorie – Ajurvéda v denním životě, především ve stravování
11:30 – 13:00 vaření oběda
13:00 – 14:00 společný oběd - případné doplnění informací k vaření - postupy
14:30 – 15:00 volný program – procházka
15:30 – 16:30 teorie – Orientační určení osobní konstituce – Doša test
16:30 – 18:00 cvičení jógy
18:00 – 19:00 Vaření večeře
19:00 – 20:00 společná večeře – doplnění informací k vaření
20:30 - 21:30 teorie Ajurvédské koření + prodej koření
21:30 - …. volný program (kreslení mandal)
6:30 – 8:00 cvičení jógy
8:30 – 9:00 vaření snídaně
9:00 – 10:00 společná snídaně případné doplnění informací k vaření - postupy
10:30 – 11:30 teorie Ajurvédské koření + prodej koření
11:30 – 13:00 vaření oběda
13:00 – 14:00 společný oběd - případné doplnění informací k vaření - postupy
15:00 ukončení a odjezd domů
S sebou: podložku na cvičení, pohodlný oděv na cvičení a teorii, oblečení do kuchyně – zástěru, přezuvky, něco na poznámky a psací potřeby.
Cena pobytu 2.800,-Kč / cena bez ubytování 2.400,-Kč
Přihlášky zasílejte na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kapacita omezena max 20 osob.
Jde o tisíce let starou vědu z níž vychází jak čínská, tak jiná východní učení medicíny.
Toto slovo ve volném překladu znamená věda o životě nebo také umění žít. Zkrátka jak se dožít plnohodnotného stáří s co nejmenším počtem útrap.
Ájurvéda ve svém vědění představuje mnoho odětví. Jedním z nich je například jóga, dalším pak léčba pomocí různých procedůr a to nejen masáží nebo také znalost bylin a různého koření jež se používá při vaření. Taktéž zahrnuje filosofii s psychologií, hudbu v podobě tance nebo zpěvu. Zejména stravování podle ájurvédy dokáže ve velké míře dopomoci k pevnému zdraví.
V ájurvédě se člověk dozvídá mnoho podstatných informací, které dávají životu ten opravdový směr. Například při diagnostice jsou podstatné otázky, které se samozřejmě týkají jak vylučování, ale i délky a kvality spánku, u žen průběh menzes. Ájurvédař nemá laboratoř zařízenou na zkoumání krve a lidských odpadů, musí používat své vlastní smysly a pozorně naslouchat. Na základě zjištěných informací pak může doporučit změnu denního režimu nebo dokonce změnu zaměstnání. A to je kámen úrazu, protože má-li někdo problémy například s žilní nedostatečností (křečové žíly), pak nemůže stát osm hodin za pultem nebo celý den sedět v kanceláři. Proč léčit nemoc, která má příčinu v tom co denně konáme špatně? Teprve na základě spolupráce s klientem může být dosáhnuto úspěchu.
Mnoho lidí odevzdaně chodí k lékaři a čeká na zázračné pilulky a na nějakou pomoc. Jenže nejvíce si člověk může pomoci sám. Jen když neví jak, může si přijít pro radu. Úspěchem je pochopení příčiny a chtění podstoupit někdy i nepopulární cestu. Respektovat přírodu a její zákonitosti a dostat se co nejvíce do blízkosti souznění s ní. Neboť odklon od přírody vyvolává nestabilitu a to je krok ke zmatku v našem těle, které si těžko poradí s něčím co nechápe.